Testnevelés

Diáksportélet Nyomtatás

Az iskola megalakulása óta fontos szerepet szánt az egészséges életmódra való nevelésre. Kezdetektől fogva létezik és aktívan működik a diáksportkör, a mai nevén iskolai sportkör.

A ’80-as évek elején nagy változást jelentett, hogy az éveken át felvonulási területnek használt sportudvart a diákság összefogásával sikerült használható állapotba hozni. Sajnos, napjainkban már jócskán felújításra szorul, de talán majd a közeljövőben javulni fog a helyzet.

Sportcsoportjaink a kezdetektől fogva működnek labdajátékokban, sakkban, atlétikában, s bár a létesítmény feltételek korlátozottak, számos más sportágban képviseltetjük magunkat a diákolimpiákon.

Az iskolák közötti küzdelmeken felül számunkra talán az egyik legfontosabb verseny az 1986-ban elindított Puskás Kupa. Ezt a versenysorozatot a budapesti Puskás Tivadar Távközlési Technikum alapította a hasonló képzésű szakközépiskoláknak. Büszkék vagyunk arra, hogy az alapítástól kezdve minden évben részt vettünk a küzdelmekben, és az idei, jubileumi tanévben immár harmadik alkalommal a rendezés terhét is magunkra vállaltuk. A verseny mára már nemzetközivé bővült, jönnek iskolák Sepsiszentgyörgyről, Kassáról, és a Szerbia-montenegrói Adáról is. Sepsiszentgyörgyön értük el eddigi legjobb eredményünket, ahol is egy évre elhódítottuk a kupát.

Az iskolán kívüli sportmunkánkat színesítik a téli sítábor és a nyári vízitábor szervezések, amik egy picit más jellegű, kötetlenebb élményt jelentenek a diákok számára.

A sportköri munkát Móré József, Robinson Gyula, Szalai László, Lukács Béla és a ma is aktív, töretlen lelkesedéssel munkálkodó Wallacher Lászlóné végezte, majd 95-től - Márta nénivel közösen – egy fiatalabb generáció, Nagy Tibor és Deményi Norbert vette át a munkájukat. Mindannyiukat számos alkalommal segítették nem testnevelés szakos kollégák ( Birinyi Béla, Láng Géza, Szarvas György, Ambrózy Béla ), akik szintén részesei voltak kiemelkedő sportteljesítményeknek.

Az elmúlt 10 év során elsősorban a diákok hozzáállása változott, de mindig is akadtak, így ma is, lelkes, munkára, megmérettetésre éhes tanulók, akikkel öröm volt átélni a szép sikereket, és túljutni a kudarcokon, csalódásokon. Az 1998/99-es tanévtől egy új kezdeményezésre elindítottuk a naptári év utolsó tanítási napján az ún. 24 órás teremfocit. Ez az a rendezvény, amelyre a tanulók tömegesen jelentkeznek, s így kénytelenek voltunk csak a felső két évfolyam, ill. a szakképző évfolyamok tanulóira korlátozni a résztvevőket. Felejthetetlen nagy buli, sokaknak erőn felüli kihívás, de a tanár csapat elleni küzdelem, az éjszakázás, egy életre meghatározó élménnyé válik.

Erőt ad nekünk, ha egy-egy régi diák visszajön, és a közös emlékeken elmerengve, újból egy picit kandósnak érzi magát, örömmel emlékszik a diákéveire.

Az utóbbi években is diákjaink közül többen éreztek késztetést a testnevelői pálya iránt, ami hármunk személyiségének és elhivatottságának az eredménye. Reméljük, ha sikerül nekik, ők is szeretettel és lelkesen adják át magukat e szép, de mostoha pályának. Újdonság, hogy a választható érettségi tantárgyak közül egyre népszerűbb a testnevelés, bár a gyakorlati és elméleti vizsga sokoldalú ügyességet és tárgyi tudást is igényel. A látszólag könnyű tantárgyból azonban nem könnyű a jeles osztályzatot megszerezni.

Az elmúlt 40 év, azon belül is az utolsó évek eredményeit, sikereit részletezve mindenki újra átélheti a múlt jeles pillanatait.

Deményi Norbert

szÉP jövő

Már csak múlt a vézna-csenevész tested,
Ha a Kandóban majd szép-erősre edzed.
Strandizom és játékkészség vár Rád,
A léc adott, dönts, s ugord már át.

Reméljük, hogy T és N mesterek
Számodra is megfelelő emberek,
Hogy kiteljesedjen minden régi álmod,
S a Kandó adjon egy sportteljes világot!

Deményi Norbert

Röplabda összesített eredmény: 7. hely

Évi eredmény: a megye 55 középiskolája közül 25. hely

Évi eredmény: 20 nagy létszámú fiú iskolából 12. hely

Puskás-kupa 1. hely (Sepsiszentgyörgy)

1999/2000

Megyei atlétika versenyen súlylökésben Roszkos Péter 3. hely

Kézilabda megyei 4. hely

Röplabda megyei 4. hely

Röplabda összesített eredmény: 6. hely

Újházi Viktor Országos Diákolimpiai bajnok gyaloglásban.

Évi összesítés: : a megye 55 középiskolája közül 26. hely

Évi eredmény: 20 nagy létszámú fiú iskolából 9. hely

2000/2001

Megyei atlétika versenyen 1500 m-en Nagy Péter 3. hely

Gyorskorcsolya összesített eredmény 7. hely

Kézilabda megyei 4. hely

Kézilabda összesített eredmény 7. hely

Röplabda összesített eredmény 6. hely

Évi összesítés: : a megye 57 középiskolája közül 25. hely

Évi eredmény: 18 nagy létszámú fiú iskolából 12. hely

A Puskás-kupa történetében iskolánk másodszor rendezhette meg a versenyeket.

2001/2002

Megyei atlétika súlylökő csapatverseny 2. hely

Megyei atlétika versenyen súlylökésben Kéri Attila 1. hely

Röplabda összesített eredmény: 5. hely