Kandó Kálmán Szakközépiskola

Leonardo da Vinci mobilitási projekt

2008. év

A pályázati projektünk címe:

Mobilitás a képzés által - elektronikai szakmai gyakorlat Németországban

A pályázati célkitűzésünk teljes mértékben kapcsolódik a Leonardo da Vinci alprogram általános célkitűzéseihez, így a szakmai ismeretek, készségek és képesítések megszerzéséhez a szakmai tudás bővítése, a munkavállalói esélyek és az európai munkaerőpiacon való érvényesülés növelése érdekében. A szakképzésben részt vevő leendő munkavállalók mobilitásának elősegítése és az idegen nyelvek tanulásának ösztönzése azáltal, hogy egy külföldi intézményben, illetve üzemben részt vesznek egy két hetes szakmai gyakorlaton. A projekt célunk tehát az, hogy a pályázattal kiküldött tanulóink megismerkedjenek egy másik ország nemzeti kultúrájával, történelmével, nyelvével és szakmai munkakultú-rájával. A kiválasztott fogadó partner szakképző intézmény (korszerűen felszerelt iskolai gyakorló műhelyek, elektronikai laborok stb.) és a fogadó vállalat (elektronikai készülékek, berendezések gyártása összeszerelése, bemérése stb.) tudja azokat a szakmai gyakorlati ismereteket biztosítani, amelyek elsajátításával tanulóink szakmai gyakorlati ismerete gyarapszik, szakmai készsége fejlődik, tehát szakmai kompetenciája nő, ami által versenyképesebbé válhatnak a munkaerőpiacon. Az idegen nyelvterületen történő tanulás és munkavégzés, a délutáni és a hétvégére tervezett kulturális programok hozzájárulnak az egyén személyes és társas komp-etenciájának a fejlesztéséhez is.

Staaliche Berufsschule I - Ingolstadt

Az ingolstadt-i iskola szakképzései közül az elektronikai technikusi képzés speciális szakterülete, az automatizálás, kapcsolódik a mi szakkép-zésünkhöz. A pályázatunkban a gyakorlati képzésre kiküldendő műszaki informatikusaink lehetőséget kapnak arra, hogy az Audi cégnél konkrét ipari gyakorlati ismereteket szerezzenek.

Az iskolában 115 tanár 7 különböző szakterületen képezi a diákokat. Ezek a következők:

• gépész technikus
  • autószerelő
  • elektronikai technikus (különösen automatizálási szak)
  • vendéglátóipari
  • élelmiszeripari
  • építőipari
  • fodrász.

Németországban a szakmai képzés kettős rendszerben történik, a szaktanárok intézményükben is és a gyárakban is tanítják diákjaikat. Több mint 1.000 vállalattal állnak kapcsolatban, körülbelül 100 féle képzést tanítva diákjaiknak, a kézműves szakmától egészen az ipari területeken alkalmazott szakemberekig.42 gyakorlati műhely található intézményük-ben, azért, hogy egy nagy létszámú osztálynál az elméleti oktatás mellett a gyakorlati képzést is biztosítani tudják szaktanáraik. Az elektronikai technikusi részlegre vonatkozóan S7 Siemens PLC-kel, nagy számú számítógépparkkal, mérőeszközökkel, különböző elektromotorokkal, elektropneumatikus modellekkel stb. rendelkeznek.

ELABO GmbH. - Crailsheim

A projektben az ELABO céghez kiküldendő gyengeáramú villamosipari technikus tanulóink konkrét elektronikai gyártási tapasztalatokat szerezhetnek az üzem tanműhelyében és az üzem gyártó részlegében. Az ELABO-nál gyártott termékek skálája felöleli az ipar majdnem minden ágát, a villamos laboratóriumi berendezésektől az előadótermek berende-zésén át, a műszaki bevizsgáló állomásig terjed. Összetett minőségbizto-sítási TESZT rendszerek fejlesztésével és gyártásával is foglalkozik a cég.

Az elektrotechnika és elektronika területén a felhasználó vevők számára fejlesztenek és rendelésre készítenek különböző villamos termékeket, rugalmas rendszereket. A sokféle termék kínálata az elgondolástól a megvalósításig, a gyártásig tart. Az ELABO cég filozófiája nem jelent mást, mint a szakmai tapasztalatokat, a szaktudás terjesztését, a szakértői ismeretek hatékony felhasználását az elektronikában, az elektronikai hardverek gyártása, a szoftverek fejlesztése terén, a folyamatirányításban és a logisztikai tapasztalatokban. Az elektronikai és az elektrotechnikai szakértelem adja a cég hatékonyságának hátterét.

A pályázat megvalósítási folyamatának a főbb lépései:

• előkészítő látogatás Németországban
  • iskolai projektmenedzsment összeállítása
  • tanulók és szülők tájékoztatása
  • tanulók kiválasztása
  • tanulók itthoni felkészítése
  • kiutazás - 2 hetes munkaprogramok végrehajtása
  • monitoring látogatás
  • szabadidős tevékenységek
  • projekt értékelése
  • eredmények terjesztése.

A kiutazó csoportok:

Műszaki informatikus

1. turnus szakmai gyakorlat időpontja: 2008. július 5 - július 19.

Kísérő tanár: Haás László

Tolmács: Haás Nóra

1. Zsíros Gábor
  2. Kajati Krisztián Zsolt
  3. Katulyák Zoltán
  4. Renyhárt Gábor
  5. Kiszely Krisztián
  6. Papp Balázs

2. turnus szakmai gyakorlat időpontja: 2008. november 29 - december 13.

Kísérő tanár: Kiss Roland

Tolmács: Joó Szilvia

1. Bordács Mihály
  2. Deme Gábor
  3. Jurák Dávid
  4. Szihalmi Kitti
  5. Kristóf Erika
  6. Zsilkó Gábor

Híradásipari technikus

1. turnus szakmai gyakorlatának időpontja: 2008. július 12 - július 26.

Kísérő tanár: Brevák Pál

Tolmács: Óvári Enikő

1. Kocsis Zsolt
  2. Pham Viktor
  3. Búzás Gábor

2. turnus szakmai gyakorlatának időpontja: 2008. július 26 - augusztus 9.

Kísérő tanár: Tordai György

Tolmács: Tordai Zsófia

1. Kövesdi Gábor
  2. Nagy Sándor
  3. Rimóczi Miklós

3. turnus szakmai gyakorlatának időpontja: 2008. augusztus 30 -  szeptember 13.

Kísérő tanár: Hadházi László

Tolmács: Finta Attila

1. Vinnai Tamás
  2. Jónás Róbert
  3. Sveda Dániel

4. turnus szakmai gyakorlatának időpontja: 2008. szeptember 27 - október 11.

Kísérő tanár: Brevák Pál

Tolmács: Óvári Enikő